האם למאמן הספורט של הילדים שלכם יש הסמכה מתאימה?

הידעתם שאימון או הדרכת ספורט הם מקצוע שמצריך הסמכה?

למאמני ספורט ולמדריכי ספורט יש תפקיד מרכזי בהגדלת מספר העוסקים בספורט ובפעילות גופנית, תוך הקניית הרגלים ופיתוח מודעות לשמירה על אורח חיים בריא, החל אצל ילד שמתחיל בחוג ספורט וכלה בספורטאי אולימפי.

 מאמני ספורט – למה זה חשוב?

מאמן טוב חיוני כדי לפתח עיסוק נכון בספורט, את היכולות הפיזיות והמנטליות של הספורטאי, את ההנאה מהספורט ואת היכולת להתמידו להתקדם. מאמן שאינו מספיק טוב עלול לגרום לנטישת העיסוק באותו ענף ספורט, לחוסר עניין, לשחיקה ואף לפציעות ממש.

מכוח איזה חוק התנהל תחום אימון הספורט עד היום?

חוק הספורט, התשמ”ח-1988 קובע כיום כי לא יעסוק אדם באימון והדרכה אלא אם כן יש בידו תעודת הסמכה מאת בית ספר שהוכר כמוסד להכשרת מאמנים או ממוסד מוכר להכשרת מורים לחינוך גופני. כיום אימון או הדרכה ברוב ענפי הספורט מצריכים תעודת הסמכה, בפרט לספורטאים תחרותיים. ישנן שתי דרגות הסמכה: מדריכים שמלמדים ספורטאים בגילאים צעירים או ספורטאים שאינם תחרותיים; ומאמנים – המכשירים ספורטאים תחרותיים. מדריך או מאמן שלמד במוסד כזה, יכול להדריך או לאמן ספורטאים בהתאם לתעודה.

אולם כיום אין שום דרישה שאותו מדריך או מאמן יעשה השתלמויות מקצועיות או שיהיה ללא עבר פלילי. הורה המעוניין לדעת האם המדריך בחוג הוא בעל הכשרה מתאימה – יתקשה לאתר את התשובה.

 ובכל זאת, מה אפשר לעשות היום לפני בחירת חוג ספורט?

  • לשאול את המדריך האם יש לו תעודת הסמכה, במידה ויש – לבקש אותה
  • לברר האם יש לו ניסיון או השתלמויות בעבודה עם ילדים ונוער
  • לבקש המלצות מהורים
  • לבצע בדיקה על המדריך ברשתות חברתיות ומנועי חיפוש
  • לבחור חוגים במסגרות מוכרות בהן יש פיקוח על מקצועיות המדריכים

מה רוצים לשנות המחוקקים? ומה עשוי להשתנות בשנים הקרובות?

משרד התרבות והספורט מעוניין לשפר את רמת המאמנים ולהתאים אותה למקובל בעולם. המודל החדש התפרסם לאחרונה בהצעת חוק הספורט (תיקון מס’ …)(הסדרת העיסוק באימון ספורט), התשפ”ב-2022.

המודל  החדש כולל 4 דרגות הסמכה: החל מהדרכת ילדים וספורטאים חובבים (דרגה 1), וכלה באימון נבחרות ישראל וספורטאים אולימפיים (דרגה 4). תנאי לקבלת ההסמכה הוא מעבר בחינות עיוניות ומעשיות. המודל כולל גם חובה לעבור השתלמויות תקופתיות ובדיקת עבר פלילי.

לא תוענק תעודת הסמכה למי שהורשע בעבירה שמפאת מהותה, חומרתה או נסיבותיה אין הוא ראוי לשמש מדריך או מאמן ספורט. בדיקת העבר הפלילי של מי שמעוניין לעסוק באימון ספורט דרושה לשם הבטחת בטיחותם, שלומם הגופני ורווחתם הנפשית של הספורטאים, בפרט ילדים ובני נוער. המדריך או המאמן הוא דמות חינוכית ומקצועית מרכזית בחיי הספורטאי ועובד בצמוד אליו, וחשוב לוודא כי לא הורשע בעבירות מין, אלימות, סמים וכיוצא באלה.

המאמן שלכם רשום? בעתיד תוכלו לבדוק זאת באתר האינטרנט!

חידוש נוסף הוא שהמידע יהיה זמין לציבור באמצעות מרשם שיפורסם באתר האינטרנט של המשרד.  כך שכל הורה, מנהל מתנ”ס או מנהל קבוצה יוכל לברר בקלות האם המאמן או המדריך אכן בעל הסמכה מתאימה.

הצעת החוק פורסמה ברשומות, ואמורה לעבור תהליך של שלוש קריאות בכנסת.

על מנת לקבל הסמכה ממשרד הספורט יש לעבור מספר תהליכים בירוקרטיים, בין אם מדובר בפרט ובין אם בארגון. משרדנו יוכל לסייע לכם בתהליכים אלו.

בלינק: אלופה אולימפית והמאמנת שלה חוגגות מדליה! 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn